The Films: Past and Present

INTERFERENCE
KYENVU (FINALIST)
B.U.T.S. – “SPANISH CLASS” (FINALIST)

Director: Brendan Colthurst

Writers: Emma Ramos, Bernardo Cubria, Irene Sofia Lucio

HACIA EL SOL (TOWARDS THE SUN)
GIRL BRAIN

Director: Ashleigh Stanczak

Writer: April Mouton

The Mailbox

Director: Yin Hang

Cast: Alex Zou and Yuekun Wu

Writer: Aditya Rawal

Hush Hush

Director: Thomas Nolle

Cast: Chad Goldich, Lana Rae Jarvis, Kris Rubio, Jeffrey Thompson

Writer: Kris Rubio

 

Have It All

Director: Katie Locke O’Brien

Cast: Katie Locke O’Brien, Julian Holstein, Huse Madhavji, Blake Silver, Chris Gross

Writer: Katie Locke O’Brien

Green

Director: Suzanne Andrews Correa

Cast: Erol Afsin and Aziz Capkurt

Writer: Suzanne Andrews Correa

Meeting Mommy

Director: Tricia Lee

Cast: Simu Liu, Tina Jung, Rebecca Chan

Writer: Simu Liu and Tina Jung

Tzeva Adom: Color Red

Director: Michael Horwitz

Cast: Shani Atias, Danny Boushebel, Mohaned Abdulla, Kenzie Caplan, Wiley Jawhary,  Jack ‘Jaco’ Pitchon

Writer: Ashleigh Caldwell

Rani (Finalist)

Director: Hammad Rizvi

Cast: Kami Sid, Maaz Khan, Hina Pathani

Writer: Hammad Rizvi

We Know Where You Live (Finalist)

Director: Honora Talbott

Cast: Melinna Bobadilla, Maynor Alvarado, Bill Posley, Honora Talbott

Writer: Bill Posley and Honora Talbott

Monday (Finalist)

Director: Dinh Thai

Cast: Kevin David Lin, L.A. Williams, Diamonique Noriega, Intae Kim, Grace Chen.

Writer: Dinh Thai

Mr. & Mrs. Kim

Director: Jaehuen Chung

Writer: Josh Aichenbaum

Emergency (Harness Social Impact Award)

Director: Carey Williams

Writer: K.D. Dávila

Couples: Movie Night (Finalist)

Director: Ryan Sulak

Writer: Chris Sturgeon 

Lost Dogs (Outstanding Drama)

Director: Cullan Bruce

Writer: Cullan Bruce & Chris Lee

Brothers

Director: Emmett Lundberg

Writer: Emmett Lundberg 

Joy Joy Nails

Director: Joey Ally

Writer: Joey Ally

Los Angeles 1991

Director: Miguel De Olaso

Writers: Miguel De Olaso, Bruno Zacarias, Tim Hyten

GROUNDHOG DAY FOR A BLACK MAN (OUTSTANDING COMEDY & CRITICS’ CHOICE)

Director & Writer: Cynthia Kao

AKASHI (Outstanding Writer)

Director: Mayumi Yoshida

Writer: Mayumi Yoshida

Mrs. Drake

Director: Caitlin FitzGerald

Writer: Kyle    Warren

Madaran

Director: Rayka Zehtabchi

Writer: Rayka    Zehtabchi

Audible Static (Audience Award)

Director: Sai Selvarajan

Writer: Sai Selvarajan

NIGHT CALL

Cast: Marlyne Barrett, Rachael Holmes, Delaney Williams, Matthieu Jean-Pierre

Pop Rox (Finalist)

Director: Nate Trinrud

Writer: Alyssa Lerner

Misery Loves Company (Finalist)

Director: Nadine Truong & Gloria Calderon Kellett

Writers: Sara Amini & Emily Chang

Cul-De-Sac (Outstanding Director)

Director: Damon Russell

Writer: Shawn Christensen

You Can Go (Best Writer)

Director: Christine Turner

Writer: Daniel Solé

Parachute Girls (Best Actor, Lynn Chen)

Director: Alex Rubens

Writer: Emily C. Chang

Things I Hate: Lady Grooming

Director: Liam Edward Brady

Writer: Molly Anne Coogan

Vamonos (Social Impact Award)

Director: Marvin Bryan Lemus

Writer: Moira Morel, Erick Castrillon

Rosa

Director: Alejandra Parody

Writer: Alejandra Parody

Password Deals

Director: Brie Eley

Writer: Brie Eley

Guest Room

Director: Joshua Tate

Writer: Joshua Tate

Day One (Xfinity Best Drama | Best Dir)

Director: Henry Hughes

Writer: Henry Hughes

Touch (Finalist)

Director: Lulu Wang

Writer: Lulu Wang

The Little Violinist

Director: Yang Wang

Writer: Yang Wang

The Loyalist (Finalist)

Director: Minji Kang

Writers: Minji Kang, Storm Garner & Willem Lee

The First Session (Finalist)

Director: Ryan Logan

Writer: Fawzia Mirza

Standing8

Director: Michael Minard

Writer: Michael Minard

Inside The Box

Director: David Martin-Porras

Writers: David Martin-Porras & Julia Fontana

Stanhope (Finalist)

Director: Solvan Naim

Writer: Solvan Naim

For Ofelia, (Finalist)

Director: Christopher de las Alas

Writer: Christopher de las Alas

Chula

Director: Victoria Soberal

Writers: Lou-Lou Igbokwe & Victoria Soberal 

Cash for Gold (Finalist)

Director: Robert Enriquez

Writer: Deborah Puette

The Boy (Finalist)

Director: Cayman Grant

Writer: Cayman Grant & James Peoples

Born With It (Finalist)

Director: Emmanuel Osei-Kuffour Jr.

Writer: Emmanuel Osei-Kuffour Jr.

Away With The Fairies

Director: Kevin Nations

Writer: Kevin Nations

Watch Out

Director: Joshua Stewart

Writer: Joshua Stewart

Rattlefly

Director: Min Ding

Writers: Min Ding & Yen-Chiao Huang

Paulie

Director: Andrew Nackman

Writer: David Lee

Seventh Grade

Director: Stefani Saintonge

Writer: Stefani Saintonge

GRIEF

Director: George Bessudo

Writer: Jesse David Ing

Interstate

Director/Writer: Camille Stochitch

Los Santos

Director/Writer: Coraly Santaliz

VOICEMAIL

Director: Thomas Fraser

Writer: Thomas Fraser

THE INCIDENT(S) AT PARADISE BAY

Director: Lorne Hiltser

Writer: Nate Crocker

HYPEBEASTS

Director: Jess dela Merced

Writer: Jess dela Merced

HUNGER

Director: Brian Frager

Writers: James Fant, Yuan Yuan

DRUDGE

Director: Kheireddine El-Helou

Writer: Kheireddine El-Helou

#nightslikethese

Director: Hannah MacPherson

Writer: Hannah MacPherson

BOMBSHELL

Director: Erin Sanger

Writer: Erin Sanger

CRESCENDO

Director: Alonso Alvarez Barreda

Writer: Alonso Alvarez Barreda

MADE IN CHINATOWN
Goldtooth
MADDOGIN
INTERPRETATION
HONEYMOON SUITE

Director: Name1
Writer: Name2

Search Party

Director: Tesia Joy Walker

Writer: Tesia Joy Walker

Partners

Director: Joey Ally

Writer: Jen Tullock, Hannah Pearl Utt

In Their Eyes

Director: Gina Levy

Writer: Gina Levy

MASKS (FINALIST)
Alien Hunter

Director: David Telles

Writer: David Telles & Alex Meraz

Afuera

Director: Steven Liang

Writer: Steven Canals